Rahvaliiga oktoobri MVP Kristofer Kurvits: kui Rahvaliigas korve 20 cm allapoole lasta, siis võiks päris lõbus olla

Optibet Rahvaliiga Põhja regiooni oktoobri MVP tiitlile oli kaks võrdväärset kandidaadi, kelle vahel oli väga raske valikut teha. Seega otsustas liiga toimkond valida nii Kristofer Kurvitsa kui Kuldar Häätarõ möödunud kuu parimateks mängijateks.

Mõlemad pallurid osalesid möödunud kuul kahes mängus, Paldiski KK/Willenbrok ridades toimetav Kuldar Häätarõ kogus keskmiselt 29 punkti ning West Tallinna meeskonda esindav Kristofer Kurvitsa vastav näitaja oli 28,5 punkti mängus.

Siinkohal avaldame lühiintervjuu omal ajal Eestit U16 ja U18 vanuseklassis EM-turniiridel esindanud 26-aastase Kristofer Kurvitsaga, kellel palusime rääkida nii oma tegemistest Optibet Rahvaliigas kui ka lemmikutest nii Eestis kui laias maailmas.

NB! Optibet Rahvaliiga üheks oktoobri parimaks mängijaks valitud Kristofer Kurvitsale pani liiga toetaja Saku auhinnaks välja joogiklaaside komplekti.

Kristofer, millal ja kuidas Sa hakkasid korvpalli mängima? Milline on lühidalt Sinu mängijakarjäär olnud?

Vanemad panid mind korvpallitrenni, kui olin 7-aastane. Esimesed teenäitajad olid Jevgeni Gurjanov ja Marko Parkonen. 10-aastaselt ühinesin Tiit Soku korvpallikooliga, kus tegutsesin Tiit Soku ja Mart Uuehendriku juhendamisel. Kuni 12. eluaastani ma korvpallist väga vaimustuses polnud, siis aga tekkis minu vanuseklass ja seal sain edutunde kätte.

Noorteklass oli äärmiselt nauditav, sest kokku oli saanud kamp talendikaid ja kaasahaarava iseloomuga indiviide, kellega koos olime Tiim suure algustähega. Lisaks jõudsin mängida U14-U18 noortekoondistes nii endavanuste kui ka aasta vanematega ning paar aastat ka esiliigas. Olen tänulik kõikidele treeneritele ja mängijatele, kes on minu arengule kaasa aidanud, nii platsil kui ka sealt eemal.

Kuidas sattusid West Tallinna meeskonda?

Tunnen enamik mängijaid juba läbi noorteklassi või kooli, nii et sats oli tuttav ja huvi vastastikune.

Iseloomusta palun enda poolt West Tallinna meeskonda, mis on teie tugevused ja mis võiks platsil paremini välja tulla?

Hooaeg alles algas, laseme vastastel ise nuputada (Naerab.).

Kes on Sinu lemmik korvpallur nii Eestis kui laias maailmas? Miks just need mängijad?

Eestis on Egert Haller. Kuna oleme head sõbrad, siis pakub tema jälgimine kõige enam emotsioone. Kaasa elan kõigile, kellega kunagi koos mängisin, aga eriti (Maik-Kalev) Kotsarile, (Karl Johan) Lipsule ja (Ivo Van) Tammele, kellega sain Audenteses koos õppida ja noorteklassis kõvasti madistada.

Välismaalt meeldivad kõik mängijad, kellel on kõrge korvpalli IQ ja jagavad jumalikke sööte, näiteks Doncic, Micic ja Jokic.

Kellega tippkorvpalluritest Sinu enda mängustiil kõige rohkem sarnaneb? Iseloomusta palun ennast kui korvpallurit.

Vasilije Micic. Mulle meeldib mängule taktikaliselt läheneda, naudin vastaste ülekavaldamist. Saan suurema naudingu heast söödust, kui ise korvi viskamisest. Kaitses meeldib viskajaid võtta ja neid mööda katteid taga ajada. Olen suur maa-ala ja maa-ala pressingu fänn.

Oletame, et saaksid ühe hooaja profikorvpallurina veeta enda valitud treeneri käe all. Kes oleks see (kuulus) endine või praegune Eesti või välismaa treener, kelle käe all tahaksid selle hooaja teha ning miks?

Heiko Rannula. Ta on jätnud väga sümpaatse mulje ja usun, et mõistaksime teineteist korvpalliplatsil hästi. Mõned tema joonistatud liikumised pakuvad silmale palju ilu.

Mis on Sinu lemmik korvpallireegel ning millise reegli Sa võimalusel esimese asjana ära muudaksid? Miks?

Tugijala kasutamise võimalus on lemmik, äärmiselt hea viis vastaste ülekavaldamiseks. Ühegi korvpallireegli vastu mul midagi ei ole, aga kui Rahvaliigas korve 20 cm allapoole lasta, siis võiks päris lõbus olla.

Kui saaksid ühes mängus olla Eesti koondise peatreener, siis kelle paneksid algviisikus väljakule ning miks just need mehed?

(Egert) Haller, (Maik-Kalev) Kotsar, (Kristian) Kullamäe, (Artur) Konontšuk ja (Joonas) Riismaa. Võrk ainult sahiseks.

Millega Sa päriselus tegeled?

Töötan tarkvarainsenerina. Arendan ennast investeerimises, males ja kokkamises.