Spordimassaaž – leevendus sportlasele ja kontoritöötajale

-Nele Laurimaa tööhoos | Foto: Tarbatu Tervisepark

Eesti suurima korvpalliliiga Optibet Rahvaliiga ametlikuks tervisepartneriks on tänavusel hooajal Tarbatu Tervisepark, kus liiga mängijad saavad hinnakirjast 20-protsendilist soodustust. Kuni jaanuari lõpuni on võimalik ka kõigil Korvpall24.ee portaali lugejatel Tarbatu Tervisepargis soodustingimustel minna spordimassaaži!

Palusime Tarbatu Tervisepargi füsioterapeudil Nele Laurimaal lahti rääkida, millised on spordimassaaži positiivsed mõjud ning millist leevendust ja abi pakub massaaž harrastussportlastele, kontoritöötajatele ja kõigile teistele.

Spordimassaaži positiivsed mõjud:

* Vaimse ja füüsilise väsimuse leevendamine
* Töövõime paranemine
– Treeningu kvaliteedi tõus
– Paremad mängutulemused
* Lihasvalu leevendamine
* Lihaste elastsuse paranemine ja jäikuse vähenemine

Koormuse käigus tekivad treenijal lihastes väikesed vigastused. See on füsioloogiliselt normaalne protsess, sest mikrovigastuste teke tähendab, et lihas peab hakkama ennast üles ehitama paremaks, kui ta enne oli, selleks, et temale antavat koormust järgmisel korral paremini taluda.

Toome piltliku näite: sportlane 1 tahab, et tema käsivarred oleksid lihaselised. Praegu on käsivarred peenikesed ning lihast oluliselt näha ei ole. Sportlane 1 hakkab käima jõusaalis. Pärast esimesi treeninguid tekib lihasvalu. Lihasvalu tähendab, et lihastes on mikrovigastused. Lihase jaoks on see märguanne, et jõusaalis antud koormus oli suur. Keha saab aru, et selleks, et talle antavaid koormuseid paremini taluda, peab ta lihastes tekkinud mikrovigastused ära parandama. Parandused peavad aga lihase tegema varasemast vastupidavamaks. Kui sportlane 1 annab pidevalt seesugust koormust, siis lihas peab ennast muudkui paremaks „parandama“ ning nii hakkab tekkima pikema aja järel silmaga nähtav lihase areng, mis oligi sportlase eesmärgiks.

Seega, mikrovigastuste teke põhjustab lihasvalu. Spordimassaaži abil saab nimetatud lihasvalu leevendada tänu sellele, et massaaž intensiivistab vereringet ning tekkivad väikesed vigastused paranevad kiiremini. Kiirem lihaste normaalse seisundi taastumine tähendab, et sportlane saab varem anda samasugust koormust samadele lihastele ehk sportlase võimete arenemisprotsess toimub kiiremini. Kui eelnevalt kadus lihasvalu näiteks kolme päeva möödudes, siis massaaži abil on sportlane juba kaks päeva pärast eelmist treeningut valmis samasuguse suuruse ja iseloomuga koormust oma kehale andma.

Kui aga sportlase koormus on suur (nii spordi kui ka era- või tööelu mõistes), siis spordimassaaž aitab parandada ja taastada sportlase töövõimet. Töövõime paranemise läbi muutub paremaks ka treeningu kvaliteet ning seeläbi on paremad ka korvpallimängude tulemused.

Lisaks eelnevalt nimetatud teguritele alandab massaaž lihasjäikust (eriti efektiivne on see siis, kui pärast massaaži tehakse ka venitusharjutusi) ning parandab seeläbi lihaste elastsust. Lihaste elastsus on korvpallis olulisel kohal, kuna mäng esitab korvpalluri kehale suuri nõudmisi kõrgetel kiirustel.
Massaažil on ka lõõgastav mõju, mis aitab leevendada inimese vaimset ja füüsilist väsimust.

Tarbatu Tervisepargi Tallinna üksuses kasutatakse füsioteraapias ja massaažis Eestis vähekasutatavat 3D-massaažilauda, mille abil saab terapeut massaaži käigus teostada passiivseid lihaste pikisuunalisi venitusi eeskätt selja ja kaela kontekstis. Tavaliste massaažilaudadega seesuguseid venitusi teostada ei saa.

Lisaks saab ManuThera massaažilauaga parandada lülisamba erinevate segmentide liikuvust läbi selle, et erinevaid massaažilaua osasid saab eraldiseisvalt liigutada. 3D-massaažilaud annab võimaluse kaelalihaste pingete efektiivsemaks vähendamiseks, sest liikuv peatugi võimaldab inimesel ennast väga mugavalt tunda ja annab terapeudile suurema vabaduse kaelapiirkonna käsitlemisel. Lisaks kaela- ja seljapiirkonna efektiivsele käsitlemisele võimaldavad 3D-massaažilaua erinevates suundades liikuvad käetoed mõjutada hästi liikuvuspiiratusega õlaliigest.

ManuThera kõige suurem väärtus seisneb lihaste ainevahetuse parandamises, mille saavutamine terapeudile on lihtne ja samal ajal efektiivne, kuid kliendile täiesti valutu. Oluline on rõhutada, et sellega saab mõjutada ka süvalihaseid, mida tavamassaažiga mõjutada on keeruline.

Eriti hea on see teraapiameetod nendele inimestele, kelle töö sisaldab palju sundasendeid (nt kontoritöötajad, liinitöölised jm), aga ka sportlastele lihashoolduseks.

Tekst: Nele Laurimaa, Tarbatu Tervisepargi Tallinna üksuse juhataja/füsioterapeut


Tarbatu Tervisepark pakub kuni jaanuari lõpuni kõigile Korvpall24.ee lugejatele spordimassaaži -20% soodustusega! Soodushinna saamiseks tuleb öelda märksõnaks “Korvpall24”. Lisainfo aadressil nele@tervisepark.ee ja aega saab broneerida nende veebilehel.